TOP

KYBEZ

Více než třetina státních úřadů stále nemá zabezpečenou doménu

 

 

Více než třetina ústředních státních institucí stále nemá zabezpečené své internetové domény technologií DNSSEC. Ta zároveň chybí i na 14 procentech ministerstev.

Od středy by přitom podle vládního usnesení měly mít všechny ústřední orgány státní správy DNSSEC zavedenou. Uvedlo to doménové sdružení CZ.NIC.

Technologie DNSSEC funguje pro zabezpečení systému DNS (Domain Name System). Ten slouží k překladu jmenných internetových adres, které používají uživatelé, na adresy číselné, kterým rozumějí počítače. Umožňují tak zobrazování webových stránek a jsou základním stavebním prvkem internetu.

Podle CZ.NIC se v případě DNSSEC Česká republika stala pravděpodobně první zemí na světě, která se rozhodla pro povinné zabezpečení všech domén veřejné správy, a tím posílení důvěry uživatelů v jí nabízené informace.

Mezi ministerstvy jsou podle CZ.NIC hříšníky weby ministerstva práce a sociálních věcí a vnitra. Z krajských úřadů jich má DNSSEC pouze pět. Zabezpečení chybí rovněž například Českému statistickému úřadu nebo Správě státních hmotných rezerv.

„Pokud však porovnáme rozšíření DNSSEC ve veřejné správě se situací v české národní doméně, vidíme, že usnesení vlády plní svůj účel a v rozšíření DNSSEC je dnes veřejná správa výrazně před zbytkem české domény. Přitom před dvěma lety tomu bylo naopak. Hned několik institucí, jako je ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo životního prostředí nebo Český úřad zeměměřičský a katastrální, přitom zabezpečilo své stránky během posledních 14 dnů,“ uvedl Jiří Průša z CZ.NIC.

Celkem je prostřednictvím DNSSEC zabezpečeno téměř 461.000 z celkového počtu 1,205 milionu registrovaných domén s koncovkou .cz.

foto: WIKIMEDIA, Victorgrigas 

Zdroj: ITBIZ/ČTK