Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace Rozumím

Tajné služby učí české úředníky bránit se špionům. Ovládnout mobil je hračka, zjistili

Česká kontrarozvědka (BIS) a rozvědka (ÚZSI) proškolila první „várku“ ministerských úředníků, jak odolávat nežádoucím vlivům a zájmům cizích mocností. Zpravodajské služby dlouhodobě upozorňují na podceňování vlivu zahraničních mocností v České republice. Cílem zájmu cizích špionů jsou státní instituce i soukromé firmy. Ekonomická a technologická špionáž hrozí zejména ze strany Ruska nebo Číny. Získáváním citlivých informací se ale netají ani západní státy, informuje BIS.

Historicky první školení, vedené odborníky z Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace, skončilo před týdnem a zúčastnilo se ho asi 14 úředníků, řekl Lidovkám cz. mluvčí BIS Ladislav Štícha. Šlo většinou o bezpečnostní ředitele ministerstev, kteří mají na starosti ochranu tajných informací. Právě významní úředníci státní správy jsou totiž v první linii boje se zájmy cizích mocností. O akci informovala BIS na svých stránkách.

Hlavním cílem přípravy je podle BIS naučit úředníky, jak se bránit zahraničním zpravodajcům, kteří se snaží získat citlivé a tajné informace. Zástupci ministerstev se tak například učí, jak se chovat v přítomnosti neznámých lidí, jak vůbec rozpoznat, že zájem cizího člověka už začíná být nebezpečný, co znamená bezpečné chování a samozřejmě, jak se co nejlépe bránit.

Někteří z úředníků podle BIS připustili, že je například překvapilo, jak rychle lze do nestřeženého mobilního telefonu nainstaloval program na odposlouchávání a získat přístup k datům. Zástupci ministerstev připouštěli, že v tomto ohledu se zatím chovali „trochu bezstarostně“.

„Špionáž je stará skoro jako lidstvo samo a v moderní době jsou její podoby stále sofistikovanější. Je bezpečnostním zájmem České republiky, aby státní správa dokázala tomuto nežádoucímu zájmu čelit, říká ředitel BIS Michal Koudelka.

V průběhu školení mohli úředníci nahlédnout do práce zpravodajských služeb a seznámit se s praktikami špionů. „Našim zájmem je především upozornit lidi ve státní správě, že i když si to nepřipouštějí, tak mohou být v hledáčku cizích mocností. Nemusí to být lidé přicházející do styku s utajovanými skutečnostmi, ale i řadoví úředníci, kteří mohou cizím špionům umožnit přístup do celého úřadu a k jeho informacím,“ upozorňuje Michal Koudelka.

BIS dlouhodobě upozorňuje na podceňování vlivu cizích mocností v České republice. Cílem zájmu totiž nejsou jen státní instituce, ale také firmy. I soukromé společnosti musí počítat s nežádoucím zájmem nejen ze strany zahraničních zpravodajských služeb ale také konkurence. Ekonomická a technologická špionáž rozhodně nehrozí jen ze strany zemí, jako jsou Rusko nebo Čína. Špionáže se ale nezříkají ani vyspělé západní státy.
Školení budou pokračovat až do konce roku.

 

Článek převzat z www.lidovky.cz